Ubezpieczenia w praktyce

Wybór, zakup i kontynuacja ubezpieczenia krok po kroku


Twoje ubezpieczenie

Jeśli Twoim celem konsumenckim jest polisa ubezpieczeniowa lub jej obsługa, to powinieneś znać kilka adresów stron internetowych, które piszą ciekawie o ubezpieczeniach lub dostarczą Ci wszelkich potrzebnych informacji do mądrego zarządzania Twoimi polisami.

Przed zakupem ubezpieczenia

Jesteś w sytuacji, kiedy musisz kupić polisę ubezpieczeniową. Twoim celem jest wybór optymalnego rozwiązania. W zasadzie operujesz dwoma parametrami – ceną i zakresem ubezpieczenia. Oczywiście możesz kupować obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, czyli ubezpieczenie OC, w którym w zasadzie mądrze kierować się ceną. Zasada najtańsze OC w tym przypadku sprawdza się doskonale.

Co innego jeśli szukamy samochodowego casco czy choćby ubezpieczenia nieruchomości. Polisa na dom czy mieszkanie oraz wspomniane autocasco wymagają przestudiowania ogólnych warunków ubezpieczenia. Cena w takich polisach zależy od zakresu ochrony, a więc czym bardziej chcemy czuć się zabezpieczenie, tym więcej zapłacimy za ubezpieczenie.

Dlatego kupując ubezpieczenie powinno się poznać i porównać wiele ofert ubezpieczeń. Wiąże się to z wizytą w multiagencji lub co gorsze z odwiedzinami kilku agentów ubezpieczeniowych. Z pomocą przychodzą jednak internetowe porównywarki ubezpieczeń.

Dzięki takim narzędziom w rozsądnym czasie możemy porównać ubezpieczenia komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne a nawet polisy życiowe. Polecaną porównywarką ubezpieczeń jest Ubea.pl. Serwis zbudował już wokół siebie ogromną społeczność zadowolonych z oszczędności kierowców.

Czytamy warunki ubezpieczenia

Niestety nie lubimy tekstów pisanych drobnym maczkiem, które na początku wyjaśniają nam fachowe pojęcia, a później używając setek zbędnych słów starają się ukryć wśród wielu liter najistotniejsze cyfry. Tak samo jak wszelkie umowy bankowe, tak samo wyglądają zazwyczaj ogólne warunki ubezpieczeń.

Wybierając polisę czytajmy OWU. Jeśli nie chcemy czytać wszystkich – posłużmy się porównaniem ubezpieczeń i uwzględnijmy oczekiwany zakres cenowy. W tym czasie bądźmy ostrożni z analizą zasłyszanych opinii o najtańszym towarzystwie ubezpieczeniowym i nie kupujmy OC w towarzystwie A, bo nasz znajomy tam ma najtaniej.

Ważne jest też zrozumienie istoty naszej potrzeby. Największe problemy w tej sferze rodzą ubezpieczenia na życie i zdrowotne. Różne warianty i różnice produktowe skłaniają nas do:

  1. głębokiej analizy produktów,
  2. spotkania z doradcą.

Wybór należy do nas. Zawsze czytajmy ogólne warunki ubezpieczeń!

Polisa i co teraz

Wybraliśmy już najlepsze ubezpieczenie. Każdy rozsądny właściciel nieruchomości czy ruchomości w tej chwili zapomni już o polisie w nadziei, że nie będzie musiał z niej skorzystać. Chcemy być zdrowi, nie chcemy kataklizmów i unikamy wypadków.

W Polsce z odszkodowań z ubezpieczeń OC korzysta około 0,2 % ubezpieczonych. Dla zachodniej Europy to około 2%.

A co jeśli coś się stanie i korzystamy z pomocy ubezpieczyciela?

W najlepszym wypadku zostaniemy szybko i sprawnie obsłużeni, a szkoda zostanie zlikwidowana w sposób nas satysfakcjonujący.

Na podwórku najłatwiej znaleźć sąsiada, który ostatnio działał w temacie związanym z obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych. OC komunikacyjne to problem wielu poszkodowanych w wypadkach i kolizjach. Niestety alternatywą do szybkiego załatwienia tematu odszkodowania jest kłębek nerwów i długie terminy uzyskania jakichkolwiek informacji. Albo sami poradzimy sobie z nerwową sytuacją albo skorzystamy z pomocy „firm odszkodowawczych”.

Odszkodowanie z OC to dość prosty przedmiot zainteresowań dla osób znających się na prawie i ze zrozumieniem władających językiem firm ubezpieczeniowych. Warto zdecydować się na pomoc specjalisty, kiedy nie chcemy sami prowadzić tej często jednostronnej walki.

Kontynuacja ubezpieczenia

Każdą umowę ubezpieczenia zamykają ramy czasu i każdego klienta towarzystw ubezpieczeniowych czeka dzień podjęcia decyzji o kontynuacji ochrony ubezpieczeniowej. To od nas zależy czy zaufany ponownie dużej instytucji nastawionej na zyski, czy po prostu skłonimy się do ponownego sprawdzenia najlepszych ofert ubezpieczeniowych.

Ponad 70% polskich kierowców kontynuuje ubezpieczenie OC w tej samej firmie. Tracą przy tym średnio 271 zł.

Trudno wytłumaczyć komuś, że w 15 min może zaoszczędzić znacznie więcej niż 271 zł korzystając z dobrego porównania ubezpieczeń samochodowych. Kalkulator OC to nie takie straszne narzędzie jak go rysują. Tylko bądźmy cierpliwi i sumienni, a w kwadrans staniemy się bogatsi o 300 zł. To chyba dobra kasa, nieprawdaż?

  • © Infolinie & Telefony do Ubezpieczycieli. All rights reserved.
  • Design: HTML5 UP
  • Jekyll integration: Andrew Banchich