Rodzaje ubezpieczeń samochodowychDrogi kierowco! Zanim znowu pójdziesz do firmy ubezpieczeniowej, aby złożyć podpis tylko i wyłącznie pod samą umową OC, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Prawdopodobnie przekona Cię on, że warto zadbać również o dodatkową ochronę.

Ubezpieczenia samochodowe dzielimy na obowiązkowe i dobrowolne.

Obowiązkowe jest oczywiście osławione (bądź nie…) OC, które gwarantuje ochronę odpowiedzialności cywilnej ubezpieczonego do 5 mln złotych w szkodach na osobie i do 1 mln złotych w szkodach w mieniu w przypadku jednej szkody. Z jednej strony to dużo w zamian za wydatek kilkuset złotych na rok. Z drugiej strony natomiast z samym OC jako właściciel pojazdu nie otrzymujesz ochrony swojego pojazdu ani swojego zdrowia, jeśli istnieje konieczność hospitalizacji.

Do tego służą pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne. I tak:

  • autocasco, które ze względu na cenę jest coraz rzadziej zawierane, chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód będących wynikiem działań losowych. Mało kto jednak orientuje się, że bardzo łatwo można ograniczyć koszty z AC, nie rezygnując całkiem z ochrony, jaką zapewnia ta polisa: decydując się na udział własny w szkodzie, godząc się na wariant kosztorysowy naprawy zamiast serwisowego, albo wybierając smartcasco albo minicasco (czyli takich nieco uboższych pociotków AC);
  • assistance, dzięki któremu masz zapewnione holowanie samochodu w razie awarii na trasie. Jak w przypadku wszelkich ubezpieczeń dobrowolnych, tak i tu musisz dostosować zakres do potrzeb. Jeśli więc dużo podróżujesz po Europie, powinieneś wykupić ASS na Europę. Jeśli natomiast jeździsz mniej, ale boisz się przebitych opon albo stłuczonych szyb, to pewnie zainteresują Cię stosowne ubezpieczenia samego wyposażenia;
  • NNW na Polskę i KL na zagranicę – zwracają koszty leczenia po wypadkach komunikacyjnych;
  • OP, czyli Ochrona Prawna – przydatne, jeśli jesteś powodem w przypadku konieczności sądowego dochodzenia swoich praw;
  • Zielona Karta za granicą stanowiąca potwierdzenie zawarcia OC. Większość towarzystw ubezpieczeniowych tę umowę oferuje gratis do OC.

Oczywiście, jeśli ktoś chciałby wykupić wszystkie te ubezpieczenia, musiałby pogodzić się ze sporym wydatkiem.

Oceń artykuł:


  • © Infolinie & Telefony do Ubezpieczycieli. All rights reserved.
  • Design: HTML5 UP
  • Jekyll integration: Andrew Banchich