Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę OC?
Ze względu na unormowania prawne podstawowa oferta ubezpieczenia samochodu jest identyczna w każdej firmie. Różne są natomiast wysokości składek uzależnione od kilku czynników. Jakich?
- Pojemność silnika
- Stan techniczny
- Rok produkcji
- Wiek kierowcy
- Przyczynienie się do kolizji lub wypadku drogowego
- Wielkość miejscowości, w której dany pojazd został zarejestrowany
- Przeznaczenie pojazdu
Jak prawidłowo rozwiązać umowę OC?
W przypadku, gdy aktualna umowa OC nie spełnia naszych oczekiwań możemy zmienić firmę ubezpieczeniową. Najprostszym wyjściem jest skorzystanie z gotowych formularzy (znajdziesz je m.in. w artykule: Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?).
Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach uzależnionych od daty zawarcie umowy o ubezpieczenia auta.
Umowy OC zawarte do dnia 11 lutego 2012roku
Z dniem 22 maja 2003roku weszła w życie ustawa dotycząca praw i obowiązków nałożonych na właścicieli pojazdów mechanicznych o obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu od odpowiedzialności cywilnej, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 roku nr 124, poz. 1152 z późniejszymi zmianami).
W przypadku kupna/nabycia pojazdu osoba kupująca/nabywająca posiada 30 dni na podjęcie decyzji o ewentualnej zmianie firmy ubezpieczeniowej lub o pozostaniu o obecnej.
Jeśli zdecydujemy się zrezygnować o dotychczasowych usług należy pisemnie poinformować ubezpieczyciela. Można wypełniony, gotowy formularz (znajdujący się najczęściej na stronie internetowej firmy) dostarczyć osobiście do najbliższej jednostki ubezpieczyciela, przesłać pocztą, elektronicznie lub skorzystać z usług agenta ubezpieczeniowego.
We wniosku zaznaczyć należy opcję wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC 30 dni po nabyciu pojazdu. Pamiętać również należy, że wypowiedzenie jest ważne, jeśli dostarczone zostanie do ubezpieczyciela najpóźniej do 30 dnia od daty kupna/ nabycia samochodu. W przypadku otrzymania przez ubezpieczyciela wypowiedzenia po przekroczonym tym czasie jest ono nieważne, co skutkuje automatycznym przedłużeniem dotychczasowej umowy o kolejne 12 miesięcy i wiąże się z obowiązkiem opłacania składki.
W przypadku chęci rozwiązania umowy ubezpieczenia OC wraz z wygaśnięciem jej ważności wspomniany wyżej formularz należy dostarczyć do ubezpieczyciela najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy, czyli przedostatniego dnia trwania dotychczasowej umowy.
Umowy OC zawarte od dnia 11 lutego 2012roku
Zakup / nabycie pojazdu skutkuje przejęciem praw i obowiązków wynikających z umowy ubezpieczenia auta poprzedniego właściciela.
Wraz z upływem czasu, na który została zawarta umowa ulega ona rozwiązaniu, jeśli nie zostanie wcześniej wypowiedziana na piśmie. W takim przypadku umowa ulega rozwiązaniu w dniu złożenia wypowiedzenia.
Oceń artykuł: